با ما تماس بگیرید : 03538301762

هفتمین رویداد ملی استارتاپ دمو شهر هوشمند – یزد، ایران

  • خانه
  • /
  • هفتمین رویداد ملی استارتاپ دمو شهر هوشمند – یزد، ایران

هفتمین رویداد ملی استارتاپ دمو شهر هوشمند - یزد، ایران

هفتمین رویداد ملی استارت آپ دمو شهر هوشمند به میزبانی گروه تعاونی پیشگامان با هدف ایجاد بستری مناسب برای تجاری سازی طرح ها، ایده ها و کشف فرصت ها برای سرمایه گذاری های مناسب با حضور معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی، معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس و جمعی از مدیران استان و تیم های استارت آپی در محل هتل صفاییه یزد برگزار گردید.

معاون وزیر تعاون در رویداد ملی استارتاپ دمو شهر هوشمند: خانه‌های نوآوری و فناوری در کشور تقویت شوند

به گزارش روابط عمومی گروه تعاونی پیشگامان، سید حمید کلانتری معاون تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در این مراسم  گفت: تغییراتی که در طول یک قرن اخیر در جهان رخ داده، با کل رویدادهای جهان برابری می‌کند و پیشرفت‌ها سرعتی فزاینده دارد.
وی خاطرنشان کرد: امروز شاهد جابجایی قدرت هستیم و کشوری می‌تواند قدرت برتر باشد که دانش بیشتری داشته باشد.
کلانتری با بیان اینکه منشأ ثروت در دنیا سه عامل منابع طبیعی، منابع فیزیکی و منابع انسانی است، عنوان کرد: این منابع وقتی با یکدیگر مقایسه می‌شوند، می‌بینیم که کشورهای پیشرفته ۶۴ درصد ثروت خود را از منابع انسانی تامین می‌کنند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: این میزان در کشور ما ۳۴ درصد است و ۶۶ درصد منابع ثروت در کشور ما را هم‌اکنون منابع طبیعی و فیزیکی تشکیل می‌دهد که این روند باید تغییر کند و تلاش کنیم تا سهم منابع انسانی را افزایش دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: بر عکس آنچه که می‌گویند فرزندان ما امید ندارند و به دنبال مهاجرت به خارج از کشور هستند، می بینیم که خانه‌های نوآوری و فناوری در کشور راه‌اندازی شده و جوانان بسیاری در این خانه‌ها فعال هستند.
کلانتری ادامه داد: این فعالیت‌ها برای کشور ثروت و قدرت به همراه خواهد داشت و افزایش این فعالیت‌ها، کشور را در مسیر توسعه جدی‌تر قرار می‌دهد.
وی عنوان کرد: اگر در گذشته‌ای نه چندان دور، پنج شرکت برجسته دنیا، شرکت‌های نفتی بودند، امروز پنج شرکت برجسته دنیا، شرکت‌های IT محور هستند.
همچنین حسین صابری معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس در سخنانی عنوان کرد: ۱۴کارگزار برای بازاریابی،‌ ۴کارگزار برای جذب سرمایه و ۲۰ کارگزار وظیفه تبادل فناوری و رفع نیاز شرکت‌ های دانش بنیان را به عهده دارند.
وی افزود: توجه به فن بازار تخصصی و فن بازار منطقه‌ای در بازار از مقوله های مهم بازار ایران است ولی عمده خریداران تولیدات این بخش، دولت است به گونه ای که ۶۳ درصد محصولات دانش‌ بنیان مربوط به این بخش است.
صابری ادامه داد: اکوسیستم تولید فناوری در کشور دانشگاه، مرکز کار آفرینی، مرکز شتاب دهنده، مرکز رشد و پارک فناوری است و فن بازار در واقع برای تمرکز تحریک به تقاضا از سال ۱۳۸۳در ایران فعال شد تا شکاف تکنولوژی فناوری بین کشورها را به گونه ای پر کند.
معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس با بیان اینکه مأموریت فن بازارها به ۲ بخش توسعه شبکه و زیرساخت ها و عملیات تجاری و فناوری تقسیم می‌شود، تصریح کرد: توانمندسازی به وسیله حاکمیت ، رسالت بخش اول و بررسی خروجی‌ها در بخش دوم، قرار دارد.
صابری به فروش اختراع در بازار فرابورس اشاره کرد و یادآور شد: فروش محصولات فناورانه در بخش خصوصی نیز انجام می شود به گونه ای که یکهزار محصول از سوی شرکت های غیردولتی خریداری شده است.
وی تصریح کرد: ۵۰ اختراع در این بازار عرضه شده که برای ۳۰ مورد قرارداد به ارزش ۲۵ میلیون دلار بسته شده است.
گفتنی است تیم های استارتاپی اکوبار، پین جاب، بازرگام و گام اینس از مرکز شتابدهنده پیشگامان و تیم های کریدور، ردیفه، باساکلاینت، اسمارت مدیکو، پخش مویرگی وتوران از استان های تهران، اصفهان و کرمان در این رویداد حضور داشتند.

مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان در هفتمین رویداد ملی استارتاپ دمو شهر هوشمند: تقویت بخش خصوصی لازمه پیشرفت کشور است

مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان در هفتمین رویداد ملی استارتاپ دمو شهر هوشمندگفت: شرکت‌های دانش‌بنیان باید به سمت آینده فروشی بروند.
به گزارش روابط عمومی گروه تعاونی پیشگامان، محمدرضا رضائی نژاد اظهار داشت: ما در ترازهای مالی شرکت‌ها باید به جای دارایی، سرمایه را قرار دهیم.
وی ادامه داد: الان دوران آن گذشته که بگوییم در یک کارخانه یا صنعت چقدر دارایی ثابت و ملک داریم بلکه الان ارزش یک کار به سودآوری است که در آینده ایجاد می‌کند.
مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان کویر یزد خاطرنشان کرد: شرکت‌ها، گروه‌ها، تفکرات، افرادی که می‌خواهند ادعا کنند که در آینده چه اتفاقی می‌افتد، الان جایگاه بسیار بالایی دارند.
رضائی‌نژاد بیان کرد: برای آنکه وضعیت خوبی داشته باشیم، دارایی ثابت ما هم باید همان میزان سرمایه‌گذاری باشد و ارزشگذاری که برای شرکت‌ها و صنایع انجام می‌شود بر این اساس باشد.
وی ادامه داد: دارایی آن چیزی است که مفید نیست و ارزش افزوده‌ای هم برای فعالیت ما ایجاد نمی‌کند ولی سرمایه در مقابل دارایی قرار دارد و هم ارزش افزوده برای ما به دنبال دارد و هم مفید به حساب می‌آید.
مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان کویر یزد عنوان کرد: اگر بخواهیم موفقیت داشته باشیم باید هیچ اتکا و وابستگی به دولت نداشته باشیم، وابستگی به دولت کارایی که لازم است فعالیت‌های ما داشته باشد را می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه پایه و اساس باید به بخش غیردولتی گذاشته شود تصریح کرد: اگر خواسته باشیم به پیشرفت کشور دست پیدا کنیم باید زمینه‌ای فراهم شود که بخش خصوصی و غیردولتی را تقویت کنیم.
رضائی نژاد افزود: حتی اگر قرار است سرمایه‌گذار خارجی بیاوریم، این سرمایه‌گذار با بخش غیردولتی قوی باید شراکت کند، سرمایه‌گذاری خارجی نمی‌تواند با بخش دولتی انجام شود.
مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان کویر یزد خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در آینده به موفقیت دست پیدا کنیم باید به سرمایه گذار اثبات کنیم و برای اثبات هر چیزی هم لازم است که به خودمان ایمان داشته باشیم.

حاشیه نگاری استارتاپ دموی شهر هوشمند

هفتیمن رویداد ملی استارتاپ دموی شهر هوشمند روز شنبه ۲۸ بهمن در هتل صفاییه یزد با حضور استارتاپ ها، صندوق های سرمایه گذاری و علاقمندان این حوزه برگزار شد. برگزار کننده اصلی این رویداد شتابدهنده پیشگامان و فن بازار منطقه یزد و مجموعه سورنا بود. مراسم در سالن حافظ هتل صفاییه در ساعت ۹:۳۰ صبح شروع شد. بدو ورود افراد پذیرش شدند و پس از عبور از سالن استقرار تیم های استارتاپی وارد سالن برگزاری مراسم شدند. سالن ۱۵۰ نفره پر بود از جمعیت علاقمند. ابتدا مجری برنامه -آقای گلرسان- مقدماتی را گفت و سپس از آقای دکتر رضایی نژاد مدیرعامل گروه تعاونی پیشگامان دعوت کرد تا پشت تریبون قرار بگیرد. ایشان پس از خیر مقدم مطالبی در مورد حوزه های فناوری و مرتبط با استارتاپ ها بیان کرد، شاید بشود گفت شاه کلید صحبت های ایشان جایی بود که گفت: “لازمه پیشرفت، تقویت بخش خصوصی است” بعد از ایشان خانم فداکار، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات یزد پشت میکروفون رفت و در صحبت هایش بر شاه کلید صحبت های دکتر رضایی نژاد صحه گذاشت؛ ایشان هم مطالبی را در مورد استارتاپ ها بیان کرد. سخنران سوم مراسم آقای دکتر صابری معاون پارک فناوری پردیس بود که گزارشی از فعالیت های سازمانش ارائه کرد و جایگاه استارتاپ دمو ها را بعنوان یک رویدادهای ملی در بین مجموعه اقداماتشان تشریح کرد. در ادامه ارائه را به یکی از همکارانش بسپرد.
بعد از سخنرانی ها نوبت به ارائه تیم ها رسید. به هر تیم ۷ دقیقه وقت داده شده بود تا محصولش را برای حاضران دمو کند. از تیم های شتابدهنده پیشگامان ابتدا اکوبار که در حوزه بار فعالیت می کند ارائه داد. خانم خدمتگزار ارائه خوب و با تسلطی در موعد مقرر داشت. تیم پین جاب یکی دیگر از تیم های شتاب دهنده پیشگامان بود که محصولش در حوزه معرفی کسب و کارهاست. آقای مقبل از این تیم هم ارائه خوبی داد. از تیم های پیشگامانی گام‌اینس و بازرگام هم ارائه دادند که اولی در حوزه بیمه و بعدی مربوط به زنجیره تامین بندرخشک بود. تیم های دیگر کریدور، باسا، پخش مویرگی، ردیفه، اسمارت مدیکو و توران بودند که محصولاتشان به ترتیب در حوزه های املاک، سخت افزاری، لجستیک، کارپردازی خرید منزل٬ سلامت و گردشگری بود.
بعد از ارائه تیم ها حاضران برای صحبت با آن‌ها و پذیرایی، سالن را ترک کردند. علاقمندان به سرمایه گذاری جلساتی با تیم ها گذاشتند و صحبت های دقیق تری با آن‌ها انجام دادند. لابلای همین صحبت ها بود که با تماس آقای مهندس قمی -عضو شورای شهر یزد- شهردار یزد آقای دکتر جمالی نژاد خودش  را به مراسم رساند و در جریان توضیحات تیم ها قرار گرفت. مهندس کلانتری استاندار اسبق یزد و معاون فعلی وزیر کار هم آمد و در صحبت با تک تک تیم ها از محصول آن ها باخبر شد.
بعد از این جلسات دوباره حاضران به سالن دعوت شدند و مراسم اختتامیه برگزار شد. شهردار یزد در زمینه این حوزه نوین تکنولوژی مطالبی گفت و آقای مهندس کلانتری هم از لزوم همراهی کسب و کارهای سنتی با فناوری مطالبی بیان کرد. به این هم اشاره کرد که در مسیر آمدنشان به سمت مراسم از جلوی استانداری عبور کرده اند و همراهانشان به ایشان توضیح داده اند که عده ای از رانندگان تاکسی برای اعتراض به تاکسی های اینترنتی آنجا تجمع کرده اند.
در آخر آقای مهندس کشورشاهی مدیرعامل شتابدهنده پیشگامان و دبیر برگزاری مراسم صحبت کرد. ایشان گزارشی از روند برگزاری مراسم داد و از همکاری سایر برگزار کنندگان تشکر کرد. دو فراز از صحبت های ایشان با تشویق حاضران همراه شد. یکی آن جا که اعلام شد ۶ تفاهم نامه بین تیم ها و سرمایه گذاران منعقد شده و دیگری وقتی پتانسیل های بندر خشک پیشگامان برای استارتاپها را تشریح می کرد از آن به “بهشت استارتاپها” نام برد و تشویق حضار را طلب کرد.
این جلسه دو سورپرایز هم داشت. یکی کلیپی که از ابتدا تا انتهای مراسم فیلمبرداری شده بود و دیگری عکس هرکدام از افراد حاضر بود که از تک تک حاضران گرفته شد و در انتهای مراسم به رسم یادگاری بهشان دادند. واقعا حاضران انتظار هیچ کدامشان را نداشتند. به مهمانان غیر یزدی این مراسم هم پکیجی از سوغات های یزد داده شد.
در کنار این مراسم شرکت انرژی خورشیدی پیشگامان و صنعت سبز که هر دو از شرکت های گروه تعاونی پیشگامان هستند هم حضور داشتند و توضیحاتی را در حوزه های کاریشان به افراد علاقمند ارائه می کردند.
بعد از انتهای مراسم دعوت شدگان به سمت ساختمان جدید هتل صفائیه برای صرف ناهار دعوت شدند. این برنامه حوالی ساعت ۱۵ به پایان رسید.